12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Sporty  /  krasobruslení

Krasobruslení

 Závody na programu EYOWF 2011

Kategorie Disciplíny
Chlapci Krátký program
Volná jízda
Dívky Krátký program
Volná jízda


Detailní program krasobruslení zde.
Propozice ke krasobruslení zde.
 
O SPORTU 
 
Krasobruslení je krásným a náročným sportem, jehož moderní kořeny lze hledat v Evropě (Velká Británie, Nizozemsko, Dánsko) a Rusku na konci 18. století. Z rybníků se krasobruslení postupně přesunulo na umělá kluziště a ze zábavy se stal sport. První mistrovství světa se konalo již v roce 1896, od roku 1930 se soutěží i o titul mistra Evropy. Jako disciplína prošlo krasobruslení velkým vývojem, a to jak v hodnocení výkonů, tak i ve sportovní oblasti – zejména prováděné skoky jsou čím dál náročnější a s více otočkami.
 
Novodobé krasobruslení zaznamenalo poměrně nedávno zásadní změnu. V sezóně 2004/05 se - po kontroverzních výsledcích na zimní olympiádě v roce 2002 - upustilo od původní, šestibodové stupnice hodnocení. Dnešní klasifikace je výrazně složitější.  Hodnotí se každý provedený prvek individuálně, a to zvlášť technickým panelem a zvlášť rozhodčími
 
V soutěži jednotlivců existují dva závody – krátký program a volná jízda. Krátký program je v délce do 2 minut a 50 vteřin a za tuto dobu musí závodníci předvést předepsané povinné prvky (skoky, kroky, piruety), za jejichž kvalitu jsou hodnoceni. Naproti tomu volný program dává závodníkovi větší volnost pro kreativitu a vlastní prvky, i když počet skoků, piruet a krokových pasáží je také předepsán. Délka volné jízdy v juniorské kategorii, která bude soutěžit v krasobruslařských soutěžích EYOWF 2011, je čtyři  minuty pro muže a  tři a půl minuty pro ženy s tolerancí deseti vteřin. Mezi olympijské disciplíny patří také závody dvojic, kdy pár tvoří žena a muž – buď v kategorii sportovních dvojic, nebo tanců na ledě.   
 

 

Zajímavá čísla krasobruslení
 1924   poprvé předvedla Sonja Henie na ZOH kostým s krátkou sukní.
 1988  
v tomto roce skočil kanadský závodník Kurt Browning poprvé čtverný skok (toeloop).

 

 
O AREÁLU - SVIJANSKÁ ARÉNA/TIPSPORT ARENA
 

Turnaj v  krasobruslení se bude odehrávat ve Svijanské aréně, která je součástí multifunkční Tipsport areny. Arena se nachází nedaleko centra Liberce u hlavní silnice ve směru na Prahu, což nabízí návštěvníkům velmi snadnou a dobrou dostupnost.

Areál poskytuje několik možností sportovního vyžití. Jeho dominantou je multifunkční hala – Tipsport arena. Dále jsou k dispozici dvě ledové plochy ve Svijanské aréně, indoorová hala, gymnastický sál, střelnice, bowling, softbalové a baseballové hřiště, atletický stadion a  kryocentrum.

Areál disponuje několika sty parkovacích míst. Menší parkoviště (kapacita 177 osobních automobilů) je částečně zastřešené a za běžného provozu veřejně přístupné - v průběhu akce se toto parkoviště využívá pro VIP hosty a organizátory. Větší, hlavní parkoviště je situováno zhruba 100 metrů od hlavního vchodu a kapacitně zvládne přes 800 osobních automobilů a několik autobusů.

Součástí komplexu je také tříhvězdičkový hotel Arena s ubytovnou. 

Tipsport arena

Stavba multifunkční areny byla dokončena na jaře roku 2005 a 8. září téhož roku se konalo slavnostní otevření. V hale lze uskutečnit soutěže v jakýchkoliv indoorových sportech, stejně jako společenské a kulturní akce (koncerty, výstavy). Nejčastějšími nájemníky jsou však hráči libereckého hokejového klubu HC Bílí Tygři. Od samotného začátku je Tipsport arena i domácí palubovkou pro liberecké basketbalisty BK Kondoři. Oba týmy hrají nejvyšší tuzemské soutěže a pravidelně se umísťují na předních příčkách.

Kapacita haly dosahuje 9 000 míst při společenských a kulturních akcích. Během sportovních akcí se do haly vejde 7 500 diváků.

Arena se rozkládá na ploše přesahující 27 000 m2 a je rozvrstvena do čtyř podlaží. Uprostřed nad plochou visí multimediální kostka se čtyřmi projekčními plochami o úhlopříčce 4,6 metru.

Ledová plocha, která se nachází v prvním patře budovy, má rozměry 60 x 26 metrů. V tomto patře naleznou zázemí hlavně hráči a účinkující v podobě prostorných šaten, posilovny, ošetřovny a místnosti pro dopingové kontroly. Je zde umístěn také hlavní sklad, zázemí pro časomíru, technická místnost a sociální zařízení.

Ve druhém patře se nalézá hlavní vchod do haly pro návštěvníky, ochoz s několika bufety, sociálním zařízením a 18 vstupy do hlediště. Třetí patro je rozděleno na 48 skyboxů a restaurace. Čtvrté patro je vyhrazené pro média. Novináři zde mají k dispozici tiskové středisko, společenský prostor a zhruba 100 míst k sezení. V tomto patře se nalézá rovněž technické zázemí.

1. NP
(po rozkliknutí se zvětší)

2. NP
(po rozklinutí se zvětší)

3. NP
(po rozkliknutí se zvětší)

4. NP
(po rozkliknutí se zvětší)

 

Třetí a čtvrté patro je odděleno multimediálním pásmem (tzv. prstencem), které vede po ochozech celé areny v délce 256 metrů a výšce 72 centimetrů. Tento pás je vytvořen z LED technologie.

Hala samozřejmě splňuje parametry pro pořádání zápasů a soutěží konaných pod hlavičkou Mezinárodní hokejové federace a Mezinárodní bruslařské federace. Pravidelně se v ní pořádají mistrovství světa ve freestyle motokrosu a turnaj série Euro Hockey Tour v ledním hokeji.

 

Nejvýznamnější sportovní akce uskutečněné v Tipsport areně:

8. 7. 2005 – Česko-Itálie (tenisový Fed Cup)
23. 9. 2005 – Česko-Německo (tenisový Davis Cup)
26. 10. 2005 – Liberec Trophy 2005 (krasobruslení)
31. 8. 2006 – Euro Hockey Tour 2006 (lední hokej)
23. 10. 2006 – Liberec Trophy 2006 (krasobruslení)
22. 2. 2007 – mistrovství světa ve freestyle motokosu – Night of the Jumps (motokros)
26. 12. 2007 – mistrovství světa v ledním hokeji juniorů do 20 let (lední hokej)
 

Nejvýznamnější kulturní a společenské akce uskutečněné v Tipsport areně:

15. 10. 2005 – Finále Miss Europe – Junior Open 2005 (soutěž krásy)
23. 2. 2006 – koncert skupiny Deep Purple (hudební koncert)
13. 12. 2007 – Alexandrovci (hudební koncert)
12. 3. 2008 – Lord of the Dance (taneční show)
 

Svijanská aréna

Svijanská aréna byla před lety hlavní ledovou plochou, která sloužila pouze místnímu hokejovému klubu. Nyní je tato hala přebudována a poskytuje dvě ledové plochy, které pro své tréninky využívají hokejisté a krasobruslaři.

Indoorová hala

Tato hala vznikla v rámci přestavby celého areálu a nabízí až tři plochy pro indoorové sporty jako florbal, badminton či tenis. Součástí jsou i kurty na ricochet.

Indoor areál

V tomto areálu je gymnastický sál, střelnice, kuželna, bowling, sál pro stolní tenis s několika stoly a aerobní sál, který využívají také judisté.

Rotunda

Spojovací prvek mezi budovami je tzv. rotunda, ve které je umístěn předprodej vstupenek a informační centrum. V poschodí se nachází prostorná restaurace s 250 místy k sezení, která navazuje na prostor, v němž se při důležitých utkáních využívá VIP restaurace také s kapacitou 250 osob.

Fotografie převzaty ze stránek Tipsport areny (www.tipsportarena.cz)

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%