12. - 19. 2. 2011

This is alternative content.

Přeskočit navigační odkazy Home /  Sporty  /  skok na lyžích

Skok na lyžích

Závody na programu EYOWF 2011 

Kategorie Disciplína
Chlapci Jednotlivci HS 100 Týmy HS 100
 
Detailní program skoků na lyžích zde.
Propozice ke skokům na lyžích zde.
 
O SPORTU

Skoky na lyžích jsou tradičním zimním sportem, který má svoje kořeny v Norsku. Spolu se severskou kombinací a během na lyžích patří mezi disciplíny klasického lyžování. Stejně jako většina sportů prošly i skoky na lyžích od svého vzniku v období 70. let devatenáctého století velkým rozvojem.

Ve snaze dosáhnout co nejdelší vzdálenosti postupně vystřídali jeho vyznavači několik typů nájezdových postavení a velkými změnami prošla i samotná letová fáze. Zásadní změnu v „novodobé“ éře skoku znamenal v polovině 80. let dvacátého století přechod od klasického stylu, kdy skokan měl v letové fázi obě lyže pod tělem, na dnešní tzv. V-styl. Za průkopníka V-stylu je považován Švéd Jan Böklev, který nedbal na bodové srážky od rozhodčích stylu a létal tímto způsobem o několik metrů dále než ostatní závodníci klasickou technikou.

Postupem času přibývali další závodníci, kteří skákali stále propracovanějším a uhlazenějším V-stylem. S rostoucím počtem vyznavačů V-stylu se postupně měnil i přístup stylových rozhodčích, kteří již nedávali tak vysoké bodové srážky za letovou fázi.  V dnešní době je už „véčko“ uznávanou technikou, kterou používají všichni špičkoví skokani a jejíž kvalitní zvládnutí je základem úspěchu.

Závod ve skoku na lyžích se skládá z tréninkového kola, kvalifikace, prvního a druhého závodního kola. Podmínky pro kvalifikaci se liší podle typu závodu, zpravidla se však kvalifikuje do prvního závodního kola 50 účastníků, do druhého kola poté postupuje třicet nejlepších. V případě závodů ve skocích na lyžích pro EYOWF 2011 se kvalifikace konat nebude a do prvního kola nastoupí všichni přihlášení závodníci. Druhé závodní kolo se skáče v opačném pořadí, tzn. že vítěz prvního kola skáče jako poslední. To přispívá k dramatičnosti závodů, která graduje až v závěru závodu.

Původní styl Klasický styl V - styl -"véčko"

Skáče se na certifikovaných můstcích různé velikosti se schváleným profilem a zázemím. Dříve používané označení můstků podle konstrukčního bodu K 30, K 50, K 120 apod. je dnes nahrazeno přesnějším označením HS (hill size) - např. HS 134, které se počítá pro každý můstek individuálně podle speciálních vzorců. Kromě individuálního skoku (skok jednotlivců) se soutěží ještě ve skoku družstev, kdy za každé družstvo skáčí postupně 4 závodníci, jejichž body se sčítají.  
Hodnocení skoku
Cílem skoku na lyžích je skočit co nejdelší skok co nejpreciznější technikou. Za délku skoku jsou skokanovi připsány body podle jednotných tabulek. Techniku skoku hodnotí 5 stylových rozhodčích, každý z nich může udělit maximálně 20 bodů. Nejvyšší a nejnižší udělená známka od stylových rozhodčích se škrtá (nepočítá), maximální počet bodů za styl je tedy 60. Stylový rozhodčí bodují celou fázi skoku od letové fáze, kdy je skokan téměř bez hnutí položený mezi lyžemi přes fázi doskoku do tzv. telemarku, kdy jsou obě nohy v kolenou pokrčené a koleno zadní nohy je v blízkosti kotníku nohy předsunuté až po bezchybný odjezd z doskočiště. Body za délku skoku a za styl se sčítají a skokan z nejvyšším počtem bodů z prvního a druhého závodního kola se stává vítězem závodů. V závodě družstev skáče střídavě z každého družstva jeden skokan, hodnotí se body všech 4 členů a družstvo s nejvyšším počtem získaných bodů vítězí.  
Vliv rychlosti větru a délky nájezdu
Od roku 2009 se postupně zavádí ve světovém poháru nový model výpočtu výsledků závodů, kdy bylo opuštěno dlouhé roky platné pravidlo, že v průběhu jednoho soutěžního kola musí všichni závodníci skákat ze stejné délky nájezdu. Z důvodu technického vývoje výstroje a výzbroje závodníků, častých problémů s přerušováním závodů vlivem nestejnoměrných povětrnostních podmínek a ve snaze poskytnou divákům na sportovišti a u televize rychlý a zajímavý závod, bylo zavedeno nové pravidlo umožňující měnit délku nájezdu i v průběhu závodu. Soutěžní výbor může při změně rychlosti či směru větru změnit délku nájezdu a závodníci pak obdrží k bodovému výsledku přirážku či srážku bodů dle rozdílu v délce nájezdu (přirážku v případě zkrácení a srážku v případě prodloužení délky nájezdu- tzv. gate faktor). Dále bylo ustanoveno pravidlo výpočtu tzv. wind faktoru – prvnímu závodníkovi se změří tzv. tangenciální rychlost větru při jeho skoku a všichni ostatní závodníci pak dostanou přirážku či srážku k jejich bodovému výsledku skoku dle tangenciální rychlosti větru při jejich skoku (srážku při vyšší rychlosti, přirážku při nižší rychlosti). Tím je sice závod pro diváky na sportovišti trochu nepřehledný, neboť ne vždy nejdelší skok musí znamenat vítězství, ale pro všechny to znamená mnohem větší šanci na spravedlivý a fair play průběh závodu.
 
Zajímavá čísla skoku na lyžích
3 čeští závodníci byly držiteli světového rekordu ve skoku (1964 - Dalibor Motejlek 142 m, 1969 - Jiří Raška 164 m, 1983 - Pavel Ploc 181 m).
 239 m 

je současný světový rekord, jehož držitelem je Nor Bjørn Einar Romøren.

1924 se konala první zimní olympiáda v Chamonix, skoky na lyžích byly jednou z hlavních disciplín.
 

O AREÁLU - SKOKANSKÝ AREÁL JEŠTĚD

Skokanské můstky – HS134 (dříve K120) a HS100 (K-90) se nacházejí na severní straně Ještědského hřebene v nadmořské výšce od 653 (dojezd) do 788 metrů nad mořem (nájezd).

Pro závody EYOWF 2011 bude využit menší můstek, který má přírodní nájezd. Chlazená nájezdová stopa zajistí regulérnost všem závodníkům.

Po rekonstrukci v roce 2008 vyrostla vedle dojezdu administrativní multifunkční budova se šesti podlažími. Odtud bude zajišťován kompletní průběh skokanských soutěží. Budova je zapuštěná do svahu, takže z dojezdové strany jsou vidět pouze dvě patra, proto nijak neční nad můstky ani tribunami. Na střeše je umístěna výsledková tabule (scoreboard) pro diváky a skokany. Na úrovni dojezdu je vybetonovaná plocha o velikosti 10 x 30 metrů, kde vznikne zázemí pro závodníky.

Zmodernizovaná věž rozhodčích v současné době splňuje nejpřísnější kritéria Mezinárodní lyžařské federace. Pětipodlažní budova slouží jako zázemí vedení závodu, jury, rozhodčím stylu, závodní kanceláři a výpočetní technice s technickým zázemím. Odtud bude zajišťován kompletní průběh skokanských soutěží.

Můstky jsou osvětleny intenzitou 1 000 luxů, proto se zde závody mohou konat  ve večerních hodinách. 

Areál disponuje pevnou tribunou pro diváky. Ta stojí na západní straně a pojme přes 8 000 diváků. Samozřejmostí je tribuna trenérů, ohřívárna, lanovka pro závodníky (nástupní stanice je zhruba 20 metrů od jejich zázemí), 20 kabin sloužících jako zázemí sportovců i technika pro umělé zasněžování.

Celý areál je přístupný po komunikacích, které jsou udržované i v zimě.

 
Uskutečněné závody:
Mezinárodní série ve skoku na lyžích Turné Bohemia v letech 1973-1994
Závody Světového poháru ve skoku na lyžích 2000, 2003, 2004, 2008
Závody Světového poháru v severské kombinaci
Závody Kontinentálního poháru ve skoku na lyžích

Každoroční tuzemské závody ve skoku na lyžích

 

21.10.2011


NOC
COOL News
Fotogalerie
Užitečné odkazy
Počasí
Kontakt

anketa

Líbil se Vám EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
53%
47%